W dniu 9.05.2018r o godz.16:26 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie przyjęło zgłoszenie o pożarze lasu w miejscowości Popielina gm. Lututów. Do zdarzenia zadysponowano jeden zastęp straży OSP Piaski. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar drzewa po uderzeniu pioruna oraz palące się poszycie leśne na powierzchni ok.3 arów. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu prądu wody na palące się drzewo i poszycie leśne. Działania te wystarczyły do lokalizacji i ugaszenia pożaru.

 

W dniu 9.05.2018  o godz. 22:17  Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie otrzymało informację o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Wieruszów. Do zdarzenia zadysponowano trzy zastępy straży JRG PSP oraz jeden zastęp straży OSP W-ów. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar w części mieszkalnej budynku. Pożarem objęte były materiały palne składowane w pobliżu pieca. Osoba zamieszkująca budynek opuściła go o własnych siłach. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu wody w natarciu na czoło pożaru. Działania te wystarczyły do całkowitej likwidacji zagrożenia. Na prośbę Dowódcy na miejsce zdarzenia został zadysponowany Zespół Ratownictwa Medycznego do poszkodowanego który zamieszkiwał lokal i osoby która próbowała samodzielnie ugasić pożar. Do czasu przybycia ZRM osobom poszkodowanym została udzielona kwalifikowana pierwsza pomoc medyczna w postaci tlenoterapii oraz zabezpieczenie przed utratą ciepła. O godz. 22.36 na miejsce przybył ZRM który przejął osoby poszkodowane uznając działania strażaków za prawidłowe. Dalsze czynności straży polegały na przewietrzeniu budynku oraz dokonano pomiaru stężenia tlenku węgla w pomieszczeniu. Wynik nie wskazał żadnego zagrożenia.

 

W dniu 11.05.2018 na SKKP PSP w Wieruszowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu w gm. Czastary Radostów Drugi. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar  bali siana niedaleko lasu. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palące się bale. Działania te doprowadziły do całkowitej likwidacji zagrożenia.

 

 

Pozostałe zdarzenia do których dysponowane były Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej to między innymi  neutralizacja  plam ropopochodnych, pożary suchej trawy na nieużytkach oraz inne miejscowe zagrożenia.

 

 

bryg. Dariusz Górecki

D-ca JRG w Wieruszowie

Stop pożarom traw  

 

Ogień i czad. Obudź czujność

 

Karty ratownicze

 

Bezpieczne użytkowanie

kominów