Opis wybranych zdarzeń

 

 

1. W dniu 12.03.2018r o godz.19:25  Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie przyjęło zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie w jednym z budynków mieszkalnych na terenie Wieruszowa. Do zdarzenia zadysponowano  dwa zastępy straży JRG PSP W-ów oraz jeden zastęp straży OSP Podzamcze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar sadzy w kominie. Osób poszkodowanych nie było. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszenia pożaru przy pomocy piasku i sita kominowego. Następne czynności straży polegały na wygaszeniu pieca CO, wyczyszczeniu przewodu kominowego przy pomocy szczotki kominiarskiej. Pomieszczenia budynku zostały również sprawdzone na obecność tlenku węgla czujnikiem wielogazowym, który nie wykazał zagrożenia. Miejsce zdarzenia zostało przekazane pisemnym protokołem właścicielowi.

 

2. W dniu 14.03.2018  o godz. 7:57  Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie otrzymało informację o pożarze samochodu osobowego na drodze S8 140 km. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy straży JRG PSP W-ów oraz zastęp OSP Chojny. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar komory silnika samochodu osobowego. Osób poszkodowanych nie było. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu wody  w natarciu na palącą się komorę silnika oraz odłączeniu źródła napięcia w pojeździe. Działania te wystarczyły do lokalizacji i ugaszenia pożaru.

 

3. W dniu 17.03.2018  o godz. 5:46  Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie otrzymało informację że na drodze S8115 km, samochód ciężarowy przewrócił się w poprzek drogi i całkowicie tarasuje jeden pas jezdni. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy straży JRG PSP W-ów oraz zastęp straży OSP Wieruszów. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastano samochód ciężarowy z przyczepą, który leżał na boku blokując cały pas jezdni. Dodatkowo w tym samym miejscu, kierująca samochodem osobowym chcąc uniknąć zderzenia z ciężarówką uderzyła w bariery energochłonne. Osób poszkodowanych nie było. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu źródła napięcia w pojazdach oraz ograniczeniu wycieku paliwa z uszkodzonego zbiornika paliwa samochodu ciężarowego.Dalsze czynności straży polegały na uprzątnięciu pozostałości powypadkowych oraz rozlanych płynów eksploatacyjnych. Miejsce zdarzenia zostało przekazane pisemnym protokołem zarządcy drogi S8.

Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było: Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

 

4.W dniu 17.03.2018 o godz. 6:09 SKKP PSP w Wieruszowie otrzymało zgłoszenie o kolizji czterech samochodów osobowych w miejscowości Wójcin gm. Łubnice. Do zdarzenia zadysponowano jeden zastęp straży OSP Wójcin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano trzy samochody osobowe oraz samochód ciężarowy biorące udział w zdarzeniu. Osób poszkodowanych nie było. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i rozłączeniu źródła napięcia w pojazdach. Dalsze czynności straży polegały na uprzątnięciu pozostałości powypadkowych oraz na zneutralizowaniu rozlanych płynów eksploatacyjnych.

 

5. Pozostałe zdarzenia do których dysponowane były Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej to między innymi pożary sadzy w kominach, neutralizacja  plam ropopochodnych, pożary suchej trawy na nieużytkach oraz inne miejscowe zagrożenia.

 

 

 

mł. bryg. Dariusz Górecki

D-ca JRG w Wieruszowie

Stop pożarom traw  

 

Ogień i czad. Obudź czujność

 

Karty ratownicze

 

Bezpieczne użytkowanie

kominów